3 listopada w Auditorium Maximum UJ odbyła się konferencja pod tytułem : "Dialog Polsko - Niemiecki", zorganizowana przez Instytut Studiów Strategicznych w Krakowie i Fundację Konrada Adenauera.

Po otwarciu, dokonanym przez przedstawicieli organizatorów: Bogdana Klicha - Posła Parlamentu Europejskiego, Prezesa Instytutu Studiów Strategicznych oraz Stephana Raabe - Dyrektora Fundacji Konrada Adenauera w Polsce, do tematyki konferencji, w ramach tematu : STOSUNKI POLSKO - NIEMIECKIE W EUROPIE, wprowadzili zebranych:
dr Wolfgang Schäuble - Poseł do Bundestagu, Minister Spraw Wewnętrznych RFN oraz
Bronisław Komorowski - Poseł do Sejmu RP, Wicemarszałek Sejmu RP.

Następnie odbyła się debata w następujących panelach:

STAN I PERSPEKTYWY STOSUNKÓW POLSKO-NIEMIECKICH

Paneliści:
Elmar Brok - Poseł do PE, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE
Piotr Buras - Centrum Stosunków Międzynarodowych, Warszawa
Prof.dr Dieter Bingen - Dyrektor Niemieckiego Instytutu Polskiego, Darmstadt
Bogdan Klich - Poseł PE, Prezes Instytutu Studiow Strategicznych

POLSKA - NIEMCY JAK WYJŚĆ Z KRYZYSU? REKOMENDACJE
Paneliści:
Prof.dr hab.Piotr Madajczyk - Instytut Studiów Politycznych PAN
Prof.dr Klaus Ziemler - Dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Polsce
Dr Reinhard Schweppe - Ambasador RFN w Polsce
Prof.dr Janusz Węc - Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ

Minister W. Schäuble odniósł się do aktualnych spraw wpływających na klimat relacji polsko-niemieckich, wyraźnie twierdząc, że na szczeblu rządowym są one dużo lepsze niż przedstawiają to media i niektórzy politycy. Ponadto, uznał za celową dalszą "decentralizację" tych relacji poprzez większy udział w nich obywateli i organizacji obywatelskich oraz samorządu terytorialnego.
Pozostali uczestnicy debaty próbowali stworzyć katalog spraw o wymiarze bilateralnym oraz ogólnoeuropejskim, których dalszy bieg będzie kształtował relacje między naszymi krajami.

Na sali obecnych było czworo członków TPNK, którzy z zainteresowaniem wysłuchali debaty.

**********

Podkreślenia wymagają niedostatki wzajemnego komunikowania się między oboma społeczeństwami. Skutkiem tego są często niepełne lub wręcz błędne oceny dotyczące różnych spraw czy sytuacji. Na przykład : niektóre poglądy po nagłośnieniu medialnym, uznawane są w Kraju sąsiada za powszechnie akceptowane, podczas gdy w rzeczywistości są one wypowiadane przez pojedyncze osoby lub nieliczne i marginalne, często egzotyczne, grupy, nie znajdujące poparcia w przeważającej większości społeczeństwa. Jeśli nawet odgrywają one aktualnie jakąś rolę w świecie polityki, to nie jest to rola wiodąca w kształtowaniu relacji polsko-niemieckich. Często widać jak niewygodna jest ich działalność dla rzeczywistych liderów politycznych. Ten kontekst wypływa jednoznacznie z wypowiedzi Ministra W. Schäuble, który uznał za stosowne zwrócenie uwagi niektórym komentatorom i politykom, by nie zniekształcali rzeczywistości, dopasowując ją do własnych wizji lub potrzeb.

Należy podkreślić, że wystąpienie Ministra W. Schäuble było wypowiedzią męża stanu, który ma jasną wizję potrzeby rozwoju dobrosąsiedzkich stosunków niemiecko-polskich, a wszelkie doraźne trudności czy problemy traktuje z odpowiednim dystansem, choć nie lekceważy tych, które mogą wywrzeć trwały niekorzystny wpływ na realizacje tak sformułowanego celu strategicznego. Pozostaje nam życzyć sobie i następnym pokoleniom Polaków i Niemców, by takie podejście dominowało przez wiele kolejnych lat po obu stronach coraz niższej granicy na Odrze i Nysie - wśród rządzących i nie tylko.

Jerzy Jedliński