W Zeszycie nr 14 "Dialogu" Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego wspólnie z Polsko-Izraelskim Towarzystwem Zdrowia Psychicznego umieściło materiały z trzech sympozjów poświęconych odpowiedzialności i pamięci za czasy tragedii człowieka XX wieku.

Całość poświęcona jest Irenie Sendler - osobie, która uratowała życie i tożsamość innym ludziom, a sama została zapomniana.

W amerykańskich stanach Kansas i Missouri 10 marca ogłoszono dniem Ireny Sendler. W Polsce jej nazwiska próżno szukać w podręcznikach historii. Mieszkałaby zapomniana w domu Bonifratrów na warszawskim Nowym Mieście, gdyby nie cztery dziewczynki z amerykańskiego miasteczka Uniontown. Szukając tematu do szkolnego przedstawienia znalazły w archiwach notkę o Irenie Sendler, która podczas drugiej wojny światowej uratowała dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci.

Po utworzeniu Getta, ok.90% z trzech tysięcy Żydów (podopiecznych Wydziału Opieki Społecznej, w którym pracowała) - znalazło się w jego murach.W przebraniu pielęgniarki wraz z 10 swoimi łączniczkami nosiła dla przebywających tam ludzi jedzenie, leki i pieniądze.

Od 1942 roku była członkiem "Żegoty", Rady Pomocy Żydom. Po decyzji Niemców o likwidacji Getta, Irena Sendler wraz z współpracownikami rozpoczęła akcję wyprowadzania stamtąd dzieci. Umieszczała je w polskich rodzinach, instytucjach opiekuńczych i wychowawczych. Wiele dzieci trafiało pod opiekę sióstr zakonnych - ukrywano je w czterdziestu zakonnych sierocińcach.

Aresztowana w 1943r przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. Żegota zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu kontynuowała dalej pracę nad ocaleniem żydowskich dzieci - uratowała ok. 2500 dzieci.

Po powrocie z Pawiaka Irena Sendler wróciła do pracy pod fałszywym nazwiskiem. Po wojnie pracowała w opiece społecznej: tworzyła domy starców i sierot, dzienne pogotowia dla dzieci. Nękał ją Urząd Bezpieczeństwa.

Dopiero w 1983r została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a w 2003r otrzymała Order Orła Białego.

Prezydent Lech Kaczyński podczas wizyty w Izraelu w dniu 12.09.2006 r na wniosek Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu zaproponował, aby władze Polski i Izraela wspólnie zgłosiły Irenę Sendlerową jako kandydatkę do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej informacji: Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego, Plac Sikorskiego 2/8, Kraków; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

oraz na stronie:
www.irenasendler.org
www.dzieciholocaustu.org.pl/szab8.php?s=sendlerowa001_01.php

**********

DIALOG nr14, Zeszyt Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego, Kraków, 2006 r.
Na zdjęciu: Irena Sendlerowa, Warszawa, 13 lutego 2005 r.