Zapraszamy na piątą edycję przeglądu filmowego „Obrazy historii”, którego tegorocznym hasłem są: „Obrazy Żydów we współczesnym filmie niemieckim”. Przeglądy odbędą się w Krakowie i we Wrocławiu.

Niemieccy reżyserzy spoglądają na Żydów niemal wyłącznie przez pryzmat Holokaustu, przedstawiając ich – niezależnie od tego, w jakim czasie rozgrywa się akcja filmu – przede wszystkim jako ofiary nazizmu. Wyjątki, jakie stanowią komedia Siła złego na jednego w reżyserii Daniego Levy’ego czy polsko-niemiecka koprodukcja Do widzenia, Ameryko Jana Schüttego, ukazujące losy Żydów w oderwaniu od kontekstu drugiej wojny światowej, wydają się jedynie potwierdzać ową regułę.

Swoistym bohaterem tegorocznej edycji „Obrazów…” jest Dani Levy, filmowiec pochodzenia żydowskiego, który w Polsce znany jest przede wszystkim jako reżyser filmu Adolf H. – ja wam pokażę!. Wśród dziewięciu filmów, które znalazły się w programie, aż trzy wyszły spod jego ręki. Levy, uważany przez niektórych niemieckich krytyków filmowych za spadkobiercę Ernsta Lubitscha, opowiadając o losach Żydów, nie tylko diagnozuje kondycję tej kultury, ale także dostarcza bodźców do analizy współczesnej świadomości niemieckiej.

Znakomita większość filmów, które zostaną pokazane w tym roku, nigdy nie weszła do polskich kin. Podczas jubileuszowej edycji „Obrazów historii” publiczność będzie mogła także podyskutować o filmach i kryjących się za nimi historiach z ekspertami z różnych dziedzin – filmoznawcami, historykami, kulturoznawcami.

ORGANIZATORZY: Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie, Dom Norymberski, Instytut Goethego w Krakowie, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, Odra-Film, Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu, OSTPOL

 

PROGRAM

KRAKÓW

Termin: 18-24 listopada 2011

Miejsce: Dom Norymberski, ul. Skałecznej 2; godz.19.00

18.XI.2011 "Joshua oraz Siła złego na jednego" reż. Dani Levy

19.XI.2011 "Żyrafa" reż. Dani Levy

20.XI.2011 "Noc Epsteina" reż. Urs Egger

21.XI.2011 "Aimée i Jagua"r reż. Max Färberböck

22.XI.2011 " Leo i Klara" reż. Joseph Vilsmaier

23.XI.2011 "Moje życie – Marcel Reich-Ranicki" reż. Dror Zahavi

24.XI.2011 "Żyd, który kochał Wrocław" reż. Petra Lidschreiber oraz "W poszukiwaniu żydowskiego Breslau" reż. Stefanie Trambow, Andrea Zsigmond (filmy dokumentalne)

 

WROCŁAW

Termin: 2 i 8 grudnia 2011

Miejsce: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a.; godz.18.00

02.XII.2011 "Joshua oraz Siła złego na jednego" reż. Dani Levy

03.XII.2011 "Żyrafa" reż. Dani Levy

04.XII.2011 "Noc Epsteina" reż. Urs Egger

05.XII.2011 "Aimée i Jaguar" reż. Max Färberböck

06.XII.2011 "Leo i Klara" reż. Joseph Vilsmaier

07.XII.2011 "Moje życie – Marcel Reich-Ranicki" reż. Dror Zahavi

08.XII.2011 "Żyd, który kochał Wrocław" reż. Petra Lidschreiber oraz "W poszukiwaniu żydowskiego Breslau" reż. Stefanie Trambow, Andrea Zsigmond (filmy dokumentalne)

Po seansach zapraszamy do dyskusji z zaproszonymi gośćmi

WSTĘP WOLNY!

Projekt finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej