Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które rozegrają się na stadionach Polski i Ukrainy to okazja do przyjrzenia się tej dyscyplinie sportu, która, jak żadna inna, stała się swego rodzaju fenomenem społecznym. Sport, a w szczególności wygrany mecz, daje tak rzadką sposobność, do wyrażania dumy narodowej. To potrzeba sukcesu, a nie zainteresowanie daną dyscypliną sportu, gromadzi przed telewizorami miliony ludzi.

Ten właśnie fenomen oraz kierunek, w jakim zmierza sport, czyli starannie przygotowanego popkulturowego widowiska medialnego, za którym idą gigantyczne pieniądze, jest od dawna w kręgu zainteresowań artystów i pisarzy. Jedni starają się prześledzić proces, który doprowadził do opisanego wyżej zjawiska, inni starają się spojrzeć za kulisy piłkarskich klubów i obnażyć ich, niewiele mające wspólnego ze szlachetną sportową rywalizacją, metody działania, jeszcze inni starają się sportretować współczesne społeczeństwo w kontekście uczestnictwa w piłkarskich zawodach. Piłka nożna jest tematem sztuk teatralnych, filmów, utworów literackich i prac plastycznych.

W ramach przygotowanego programu zostaną przedstawione różne punkty spojrzenia różnych twórców, zarówno te afirmatywne jak i te krytyczne. Projekt obejmuje filmy, spektakl teatralny, prezentacje książek oraz wystawy.

PROGRAM:

- Przegląd filmowy: Football under cover ● 66/67 - fairplay był wczoraj ● Inna liga ● Jeden dzień w Europie ● Mężczyźni tacy jak my ● Diabelska jedenastka ● Życie to nie jest gra na własnym boisku ►Galeria Domu Norymberskiego.

- Spektakl teatralny: Marc Becker "My w finale "( Teatr Bagatela, Scena na Sarego)

- Wystawa: Drużyna. 11 artystów z Krakowa zajmuje pozycje ( Galeria Konsulatu Generalneg RFN „Konsulart")

- Prezentacja książki: Thomas Urban "Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki" ( Galeria Konsulatu Generalneg RFN „Konsulart)

- Wystawa malarstwa: Katharine Dietlinger, Jakub Najbart „Stadion” ( Galeria Domu Norymberskiego)

- Prezentacja książki: Przemysław Piotrowski "Chuligani a kultura futbolu w Polsce" ( Galeria Domu Norymberskiego)

Szczegółowe informacje o kolejnych wydarzeniach wkrótce na stronie Domu Norymberskiego

 

Organizator: Dom Norymberski

Partnerzy: Teatr Bagatela, Konsulat Generalny RFN, Instytut Goethego, Miasto Norymberga

Patroni Medialni: TVP Kraków, Tygodnik Powszechny

Projekt finansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej