TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO jest corocznym przeglądem najnowszego kina niemieckiego realizowanym już od ponad 20 lat. Pierwotnie były to lokalne wydarzenia odbywające się w Krakowie, Warszawie czy miastach Polski południowo-zachodniej. Przed pięcioma laty organizatorzy tych pokazów: Goethe-Institut w Warszawie i Krakowie, Dom Norymberski w Krakowie i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu postanowili połączyć siły i zaprezentować wspólny program Tygodnia Filmu Niemieckiego w kilkunastu kinach w całej Polsce.

Jednym z koordynatorów programu Tygodnia jest Renata Kopyto, Dyrektor Domu Norymberskiego i Wiceprezes TPNK.

Polecamy WYWIADY prowadzone z twórcami filmów przez dr Ewę Fiuk, która jest również członkiem Zarządu naszego Towarzystwa (TPNK) i kuratorem filmowych edycji projektu "Obrazy Historii".

 

Podczas Festiwalu prezentowane są filmy sięgające do współczesnej, bliskiej historii niemieckiego państwa, pokazujące życie zwykłych ludzi. Program przeglądu to spotkanie debiutantów z doskonale znanymi w Polsce reżyserami czy aktorami. Film i przekazywane za jego pośrednictwem historie to jeden z najlepszych sposobów na przybliżenie polskiemu widzowi obrazu współczesnych Niemiec, na przełamywanie ciągle jeszcze istniejących stereotypów, na lepsze poznanie żyjącego za zachodnią granicą społeczeństwa.

Program >>> 

Tydzień Filmu Niemieckiego>>>

-----------------------------------------------

dr Ewa Fiuk - absolwentka kulturoznawstwa (specjalność: filmoznawstwo) w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego; od 2019 r. adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Pomysłodawczyni, organizatorka i kuratorka przeglądu filmowego „Obrazy historii”, odbywającego się w latach 2007-2015 w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Gliwicach, prezentującego wybrane filmy niemieckie dotyczące ważnych wydarzeń w historii Niemiec i Europy. Współpracuje z instytucjami oraz organizacjami promującymi kulturę i sztukę filmową, m.in.: Domem Norymberskim w Krakowie, Instytutem Goethego, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, kinem Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Akademia Kina Światowego i Akademia Polskiego Filmu). Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, European Network for Cinema and Media Studies oraz Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie.

Renata Kopyto - absolwentka Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. W latach 1994-2000 asystentka d/s kursów językowych w krakowskim Instytucie Goethego. Od roku 2000 kieruje Domem Norymberskim w Krakowie. Jest kuratorką i organizatorką międzynarodowych projektów kulturalnych z dziedziny filmu, teatru, literatury i sztuk wizualnych. Pełni funkcję wiceprezesa w Towarzystwie Polsko-Niemieckim w Krakowie.