POLSKIE CENTRUM KOMPETENCYJNE w Berlinie (http://www.polskiecentrum.eu/)
W kwietniu 2014 roku rozpoczął się projekt Polskie Centrum Kompetencyjne w Berlinie zainicjowany przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie i Polską Radę Społeczną w Berlinie, finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.
Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich, którzy w zajmują się sprawami Polaków w ramach swojej pracy w urzędach, instytucjach oraz organizacjach pozarządowych. Celem spotkań jest przybliżenie problemów nowej migracji z Polski, określenie barier prawnych i instytucjonalnych, rozwijanie kreatywności, wskazywanie na możliwości zaangażowania się w nowe działania.
Cele Projektu:
1. Integracja, wzmocnienie i aktywizacja społeczności polskiej w Berlinie.
2. Wyjaśnianie praw i obowiązków nowo przybyłych Polek i Polaków.
3. Podniesienie kompetencji multiplikatorów, którzy zajmują się sprawami nowych migrantów z Polski.
4. Lepsze poznanie problemów i potrzeb polskich nowych migrantów w Niemczech.
W ramach projektu chcemy:
- stworzyć sieć ekspertów oraz instytucji zaangażowanych w różnych obszarach poprawy życia Polek i Polaków w Niemczech,
- zaproponować uszytą na miarę potrzeb ofertę doszkalania ekspertów i multiplikatorów, tak aby jeszcze lepiej mogli doradzać Polakom,
- stworzyć platformę wymiany informacji i rozwiązań na temat problemów i potrzeb nowych migrantów z Polski,
- wzmocnić i połączyć już funkcjonujące struktury.
Pierwszą publiczną akcją był flashmob pod Bramą Brandenburską (9 maja 2014 roku) z okazji dziesięciolecia Polski w Unii Europejskiej. Miesiąc później sztuka teatralna wiedeńskiego Stowarzyszenia XYZ pt. „Okno na swiat” stanowiła wprowadzenie do dyskusji na temat możliwościach zaangażowania obywatelskiego w Berlinie.
W dniach 14 - 15 czerwca 2014 oraz 13-14 września 2014 ponad 30 osób wzieło udział w szkoleniu „Lepiej, więcej, skuteczniej czyli jak spełniać się w życiu bez względu na kraj pobytu”. Szkolenie prowadzili trenerzy kompetencji indywidualnych, społecznych i zawodowych (mgr Bogusława Kuglarz, dr Maria Jedlińska, dr Magdalena Maśluk-Meller)
W ramach projektu odbyły się również spotkania dla doradców i multiplikatorów pt. „Czas pracy, nadgodziny i wynagrodzenie – kwestie związane z czasem pracy i wynagrodzeniem” (mec. Artur Schulz).
Kolejne seminaria odbędą się w listopadzie br. ( Informacja o szkoleniach TUTAJ>>>)
Zapraszamy do udziału!
KONTAKT:
Berlin:
dr Kamila Schöll-Mazurek ( e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel.: 017681656860)
Kraków:
dr hab.inż. Jerzy Jedliński ( e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)