POLSKIE CENTRUM KOMPETENCYJNE w Berlinie (http://www.polskiecentrum.eu/)

W kwietniu 2014 roku rozpoczął się projekt Polskie Centrum Kompetencyjne w Berlinie zainicjowany przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie i Polską Radę Społeczną w Berlinie, finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.

Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich, którzy w zajmują się sprawami Polaków w ramach swojej pracy w urzędach, instytucjach oraz organizacjach pozarządowych. Celem spotkań jest przybliżenie problemów nowej migracji z Polski, określenie barier prawnych i instytucjonalnych, rozwijanie kreatywności, wskazywanie na możliwości zaangażowania się w nowe działania.

Cele Projektu:

1. Integracja, wzmocnienie i aktywizacja społeczności polskiej w Berlinie.
2. Wyjaśnianie praw i obowiązków nowo przybyłych Polek i Polaków.
3. Podniesienie kompetencji multiplikatorów, którzy zajmują się sprawami nowych migrantów z Polski.

4. Lepsze poznanie problemów i potrzeb polskich nowych migrantów w Niemczech.

 

W ramach projektu chcemy:

  1. stworzyć sieć ekspertów oraz instytucji zaangażowanych w różnych obszarach poprawy życia Polek i Polaków w Niemczech,
  2. zaproponować uszytą na miarę potrzeb ofertę doszkalania ekspertów i multiplikatorów, tak aby jeszcze lepiej mogli doradzać Polakom,
  3. stworzyć platformę wymiany informacji i rozwiązań na temat problemów i potrzeb nowych migrantów z Polski,
  4. wzmocnić i połączyć już funkcjonujące struktury.

Pierwszą publiczną akcją był flashmob pod Bramą Brandenburską (9 maja 2014 roku) z okazji dziesięciolecia Polski w Unii Europejskiej. Miesiąc później sztuka teatralna wiedeńskiego Stowarzyszenia XYZ pt. „Okno na swiat” stanowiła wprowadzenie do dyskusji na temat możliwościach zaangażowania obywatelskiego w Berlinie.

W dniach 14 - 15 czerwca 2014 oraz 13-14 września 2014 ponad 30 osób wzieło udział w szkoleniu „Lepiej, więcej, skuteczniej czyli jak spełniać się w życiu bez względu na kraj pobytu”. Szkolenie prowadzili trenerzy kompetencji indywidualnych, społecznych i zawodowych (mgr Bogusława Kuglarz, dr Maria Jedlińska, dr Magdalena Maśluk-Meller)

W ramach projektu odbyły się również spotkania dla doradców i multiplikatorów pt. „Czas pracy, nadgodziny i wynagrodzenie – kwestie związane z czasem pracy i wynagrodzeniem” (mec. Artur Schulz).

Kolejne seminaria odbędą się w listopadzie br. ( Informacja o szkoleniach TUTAJ>>>)

Zapraszamy do udziału!

WARSZTATY (13-14.09.2014)>>>

KONTAKT:

Berlin:

dr Kamila Schöll-Mazurek ( e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel.: 017681656860)

Kraków:

dr hab.inż. Jerzy Jedliński ( e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)