Wybrzeża, lasy, jeziora, łąki - 95 niemieckich parków natury zajmuje prawie czwartą część powierzchni Republiki Federalnej Niemiec. Te duże obszary mają za zadanie wspomagać ochronę przyrody i równocześnie zapewnić człowiekowi wypoczynek i kontakt z naturą. Rok 2006 został ogłoszony "Rokiem Parków Przyrody" - w ten sposób upamiętniony został pierwszy w historii Niemiec program utworzenia terenów chronionej przyrody przez 50 laty. Patronat nad Rokiem przejął Prezydent Federalny Horst Köhler.

W "Roku Parków Przyrody" planowany jest cały szereg przedsięwzięć: wędrówki piesze i rowerowe, udział w targach takich jak Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB w marcu w Berlinie, czy w Dniu Niemieckiej Ochrony Przyrody między 29 maja a 3 czerwca w Bonn.

Parkiem przyrody może zgodnie z ustawą zostać uznany teren, który posiada charakterystyczne i rzadkie cechy krajobrazu przyrodniczego, tak jak połacie lasu w Schwarzwaldzie czy też wydmy i piaskowe plaże bałtyckiej wyspy Uznam. Parki są objęte szczególną ochroną, tak aby natura mogła się tam rozwijać w sporej mierze bez przeszkód ze strony człowieka, aby zachowana została różnorodność gatunków żywych organizmów oraz biotopu. Ale mają one się także nadawać do wypoczynku i - jeśli jest to tylko możliwe - do zrównoważonej turystyki. Największym niemieckim parkiem jest "Park Przyrody Schwarzwald Centralno-Północny", który zajmuje 375 000 hektarów.

W czerwcu 1956 haburski handlowiec i armator Alfred Toepfer przedstawił program stworzenia 25 regionów parkowych - to był dla idei parków moment kluczowy. Jednak początki ruchu wsparcia idei parków przyrody w Niemczech sięgają jeszcze czasów założenia związku "Park Przyrody Lüneberger Heide" w roku 1909. Sama idea pochodzi zaś ze Stanów Zjednoczonych, gdzie już w 1872 roku utworzono słynny Yellowstone National Park, pierwszy teren ochrony przyrody na świecie.

Niemieckie parki przyrody stały się w międzyczasie ważnych czynnikiem gospodarczym. Prezydent Związku Niemieckich Parków Przyrody (Verband Deutscher Naturparke - VDN), Herbert Günther, ocenia, że utworzenie obszarów ochronnych zaskutkowało pośrednio powstaniem ponad 50 000 miejsc pracy.

Więcej informacji na stronie:
www.naturparke.de

Materiał ze strony internetowej Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku:
http://www.danzig.diplo.de/Vertretung/danzig/pl/06/Kultur.html

Wspólna strona internetowa ministerstw spraw zagranicznych Polski i Niemiec
http://www.pol-niem.pl/start.php